Vítám Vás na stránkách chovatelské stanice Nort Brun.

Jméno stanice jsme získali díky našim čivavám, které velmi často vítězily ve výstavních kruzích.

Nyní máme už jen malou smečku –
mexického naháče standard  a  peruánského naháče velkého

Péče o kůži

7.9.2008 - 00:00:00

 

http://picasaweb.google.com/nahaci123

První otázkou, když mě kdekoliv potkají lidé, které peruánský naháč osloví, s některým z našich naháčů je: "....musíte je v létě jistě hodně natírat, aby se nespálili, že?"

Moje odpověď: " nemusíme je natírat, protože oni se nespálí."

Vysvětlení:
Příroda připravila kůži peruánských naháčů i po stránce přijímání slunečního záření velmi důkladně . Kůže peruánských naháčů počínaje říjnem začíná světlat, barva naháčů najednou začíná splývat s podzimní přírodou, ale v měsíci únoru kůže začíná opět tmavnout.Čím víc je naháč venku, tím rychleji kůže tmavne. V době, kdy začne hodně pálit slunce, je kůže peruánského naháče již tmavá. U naháče se světle hnědou kůží, se kůže opaluje postupně tak, že i při dlouhém pobytu na slunci se nespálí. Z toho je vidět, že není nutné kůži natírat žádným krémem, který zabraňuje spálení. Problém může vzniknout pouze u naháčů tzv. Peruvian Inca orchid, kteří mají kůži se světlými fleky a jejich kůže je na dlouhou dobu vystavena přímému slunečnímu záření, pak světlé fleky se přirozeně mohou spálit a tomu nezabrání žádný krém.

Příroda připravila kůži peruánského naháče velice důkladně i po stránce poškození. Peruánský naháč je pes s výbornou mechanikou pohybu, rád rychle běhá, při běhu dosahuje vysokých rychlostí, má vynikající lovecký instinkt, z toho přirozeně vyplývá, že při lovu probíhá velmi nehostinným terénem, křovím apod. * Kůže proto je hodně tuhá, přitom elastická, čímž se zabraňuje snadnému poškození. Náhodou poškozená kůže se rychle hojí.

S tuhostí kůže má problém i veterinář neznalý tohoto plemene při odebírání krve, či podávání injekcí.

Péče o kuži naháče je jednoduchá. U naháčů se kůže přirozeně promašťuje, dalším častým natíráním mastnými přípravky se zvyšuje promašťování kůže, pak vznikají poruchy kůže, např. velké množství akné, které se velmi špatně odstraňuje. Akné vzniká u většiny jedinců všech nahých plemen v tzv. pubertálním věku, tj. ve věku mezi 4 až 8 měsícem, v této době se kůže promašťuje více, hlavně na krku a zadních bězích. Místa postižená akné je nutné velmi často omývat, nejlépe desinfekčním mýdlem bez jakýchkoliv kosmetickým přípravků, podávat vitamíny např. pupalkový olej, vitamín B, případně změnit krmení na hypoalergenní.

Pokud akné po několika týdnech tohoto ošetřování neustupuje, ale naopak se rozšiřuje po celém těle je lepší vyhledat veterináře.

Z důvodu přirozeného promašťování kůže není nutné dospělého psa často koupat, ovšem po koupeli je dobré kůži natřít a promasírovat, kůže se natírá také před výstavami, aby při vystavování vynikly svaly, barva kůže a tím celková krása vystavovaného jedince. Dobré je na jaře a na podzim podávat vitamíny ke zlepšení kvality kůže.

Jako u všech psů, tak i u nahých plemen, může být kůže napadena plísní, případně zvíře může trpět alergiemi např. na trávy, jídlo apod.

Kůže je na dotyk měkká a příjemně teplá. Tělo je naprosto holé, u některých se na hlavě vyskytne velmi řídká čupřina, která se neupravuje tj. není nutno ji holit.

Hlasy, které se objevují v různých časopisech, jak je nutné, kůži peruánských naháčů chránit před sluncem natíráním krémy s vysokým UV faktorem, nejsou pravdivé.

Většina těchto pisatelů s nahým psem z Peru nemohla přijít nikdy do styku. Uvědomme si povětrnostní podmínky v Peru, odkud tito psi pocházejí, kde po staletí žili, tj. vysoké polohy, velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. V Peru tj. v jejich domovině naháč stále žije ve velmi chudých rodinách, i když na přelomu tisíciletí se stal módním plemenem středních vrstev. Od toho se odvíjí péče o jeho kůži v létě. Proto je důležitější ochrana před mrazem tj. při nižších teplotách tj. - 5 C a nižších, při delších vycházkách, je dobré jim dát obleček, tak chránit kůži před omrznutím.

Pozor! Bylo zjištěno, že absence srsti vede nejen k přímému odvodu tepla, na rozdíl od psů se srstí, kde k odvodu tepla dochází pomocí srsti přirozenou ventilací, ale i k dehydrataci. Proto je nutný stálý přísun vody.