Vítám Vás na stránkách chovatelské stanice Nort Brun.

Jméno stanice jsme získali díky našim čivavám, které velmi často vítězily ve výstavních kruzích.

Nyní máme už jen malou smečku –
mexického naháče standard  a  peruánského naháče velkého

Falešná laktace u fen

4.8.2010 - 00:00:00

 

Falešná březost, falešná laktace, lactatio falsa, lactatio sine graviditae je stav, který se u zvířat vyskytuje hlavně u fen, méně často u ramlic, prasnic, koček. Do určité míry je to stav fyziologický, přirozený. Je charakterizován příznaky podobnými graviditě, proto název falešná březost. Projevuje se jednak změnami chování (neklid, apatie, agresivita, stranění se nebo naopak zvýšené vyžadování společnosti lidí, naříkání), jednak změnami celkového stavu (nechutenství, zvracení, průjem, zvýšená teplota), jindy pouze změnami lokálními, týkajícími se mléčné žlázy (překrvení, otok, tvorba mléka, zánětlivé změny, následně zatvrdliny tkáně mléčné žlázy). V každém případě jsou veterinární lékaři často žádáni o pomoc s tímto problémem.

Alopatický přístup používá preparáty na hormonálním základu s nebezpečím vedlejších účinků a s nestandartními výsledky. Podávání těchto přípravků může vést ke zmnožení děložního epitelu a následné pyometře, některé mají okamžité vedlejší účinky (zvracení). K podpůrným opatřením patří několikadenní hladovka nebo alespoň omezení stravy, zvýšená fyzická zátěž, chladné obklady mléčné žlázy.

Homeopatický přístup nabízí širokou škálu prostředků, které lze použít jak na úrovni celkové (konstituční přístup), tak na úrovni lokální (symptomatický přístup). Lze se nechat vést jak změnami v chování, tak vyjádřenými změnami lokálními ? na mléčné žláze. Falešná březost je podle mě stav, kde lze homeopatii snadno uplatnit s velice výraznějšími výsledky oproti alopatii.

Různí autoři, doporučují různé homeopatické léky: MVDr. Nedopilová Marie ( časopis Arnika, 1/2002):

konstituční typ - Pulsatilla, Ignatia amara, Nux vomica, Lachesis mutus, Sepia, Thuja
symptomatické použití - Lac caninum, Phytolacca decandra, Belladona, Urtica urens,
obecně léky zánětu - Apis mellifica, Bryonia alba, Ferrum phosphoricum, Hepar sulphur, Pyrogenium

MVDr. Issautier Marie-Noelle (Veterinární homeopatická terapie, Vodnář 1992):
konstituční typ - Ignatia amara, Pulsatilla, Nux vomica, Lachesis mutus, Thuja occidentalis
symptomatické použití - Phytolacca decandra, Lac caninum, Belladona

MUDr. Fesik Alexander (Haf jsem zdráv, Akademie klasické homeopatie 1996):
Sabina, Thuja, Apis, Pulsatilla

Dr. Macleod George (Veterinární homeopatie, Alternativa 2002):
Chamomilla, Helonias dioica, Lac caninum, Pulsatilla

Dr. Day Christopher (The homoeopathic treatment of small animals, B. Jain publishers, 1985):
Bryonia, Calcarea carbonica, Cyclamen, Pulsatilla, Urtica urens (poslední v nízké potenci)

V repertoriu (Synthesis, Edition 5.2, Homeopathic Book Publishers, 1993) je tento stav zachycen v např. v těchto rubrikách: - Mind, delusions, pregnant, she is (Mysl, bludy, těhotná je) apis caul croc cycl ign mag-phos nux-v op puls sabad sulph thuj verat

-Chest, milk, non-pregnant women (Hrudník, mléko, ženy, které nejsou těhotné) ars asaf bell borx cycl lyc merc phos puls rhus-t stram thlas tub urt-u

Pro svojí potřebu jsem si rubriku Chest, milk, non-pregnant women při užití pro tento stav rozšířil o léky jednak z výše uvedených knih, jednak z popisovaných případů od různých autorů: apis ars bell borx bry calc caul caust cham croc cycl helo ign lac-c mag-p merc nat-m nit-ac nux-m nux-v op phos phyt puls rhus ?t sabad sep sil stram sulph thlas thuj tub urt-u verat

Léky, které jsem použil s výrazným úspěchem ve své praxi při řešení tohoto stavu: : : : : Bryonia ? řešil jsem dlouhodobé problémy výrazné svědivosti kůže u fenky drsnosrstého jezevčíka, která současně měla zvýšené hodnoty jaterních enzymů, sklon k střídavým průjmům a opakovanému zvracení. Díky intenzívním stavům falešné březosti, kdy se jí mléčná žláza naplňovala mlékem, byla horká, napnutá, tvrdá a fenečka vyžadovala studené obklady, nejlépe pevně přitisknuté k mléčné žláze nebo pevně přitažené k tělu elastickým obvazem, jsem se dostal k homeopatiku Bryonia alba. Tento lék zapůsobil celkově a přibližně dva roky feně výrazně zmírňoval svědivost kůže a intenzitu projevů falešné březosti.

Phytolacca ? vždy užívám, když je mléčná žláza zatvrdlá, tuhá, citlivá, bolestivá, v několika případech byl krvavý výtok z mléčné žlázy, často byla zvýšená teplota. Celkově je zvíře zvadlé, unavené, bez energie.

Urtica urens - v nízké potenci (C 5, C6, D 4) používám když nevím kudy kam, snažím se aspoň snížit produkci mléka, mám zkušenost, že zabere v asi v 60% případů takovéhoto symptomatického podání.

Conium ? předepisuji vždy, když se v mléčné žláze objeví zatvrdlina, boulička, nádor. Čím dříve po objevení se zatvrdlin, tím lepší odezva.

Nejčastěji se asi setkáváme s typickým chováním typu Pulsatilla - zvýšená mazlivost, touha po kontaktu s majitelem, zvýšené kňučení, vytváření pelíšku. Zde je dobré si uvědomit, že Pulsatilla (koniklec) je z čeledi Ranunculaceae (pryskyřnikovité) - s větším či menším úspěchem jsem užil Aconitum (v chování ?Pulsatilla?při stavu falešné březosti jsem vnímal úzkost) a Caulophyllum (falešná březost ?Pulsatilla? s předchozí historií těžkého, dlouhého porodu, Pulsatilla nezlepšila opakovaně stav).

Polykompozita: - Firma Heel Ypsiloheel, tablety (Asa foetida D4, Ignatia D4, Paris quadrifolia D4, Thuja D6, Pulsatilla D4, Lachesis D8, Moschus D6, Glonoinum D6) Hormeel S, kapky (Acidum nitricum D4, Moschus D6, Sepia officinalis D6, Cyclamen europaeum D4, Strychnos ignatii D6, Capsella bursa-pastoris D3, Senecio nemorensis D6, Erigeron canadensis D3, Viburnum opulus D3, Pulsatilla pratensis D4, Cypripedium pubescens D8, Myristica fragrans D6, Calcarea carbonica D8, Aquilegia vulgaris D4, Origanum majorana D4)

Firma Boiron PVB galactorrhée, inj/kapky (Calcarea carbonica 7 CH, Pulsatilla 9 CH, Lac caninum 5 CH, China 3 CH, Ignatia amara 7 CH, Silicea 9 CH)

V tomto krátkém článku jsem se pokusil nastínit přehled homeopatických léků a přístupů používaných při řešení stavu nazývaného falešná březost. Jsem opravdu přesvědčen, že v tomto případě by homeopatie měla být léčebným přístupem první volby a ne jen alternativou.

Zpracoval: Michal Jiřička MVDr. (převzato se souhlasem zpracovatele)